Program

Download RCE Workshop Program

DAY 1: THURSDAY APRIL 27

8:30-9:00am Breakfast and Welcome Remarks (provided for participants)

9:00-10:30 Panel I (closed): Politicizing Creative Economy

Venue: University Senate Chamber

Chair: Meaghan Frauts

  • John F. Collins (Queen’s College, City University of New York) What is it that Data Do? Ethnographic Paths into Cultural Production and Bureaucratic Knowledge in a Brazilian World Heritage Site

Assigned Discussant: Alex Da Costa

  • Sourayan Mookerjea (University of Alberta) Utopian Circles of the Creative Economy: Subaltern Counter-environments of the Internet of Things

Assigned Discussant: John Collins

Assigned Discussant: Nishant Upadhyay

10:30-10:45 Coffee Break (in foyer outside Senate Chamber)

10:45 – 12:15 Panel II (closed): Reimagining Relations

Venue: University Senate Chamber

Chair: Deepti Misri

  • Kim Tallbear (University of Alberta, Sisseton-Wahpeton Oyate) American Dreaming is White Possessiveness

Assigned Discussant: Travis Wysote

  • Geraldine Pratt (University of British Columbia) Tlingipino Bingo! And other Futures

Assigned Discussant: Rachmi Diyah Larasati

  • Travis Wysote (Concordia University, Listuguj Mi’gmaq) “Don’t Touch Me. I’m Sovereign!”: Grounding Sovereignty with Ceremonies of Refusal

Assigned Discussant: Deepti Misri

12:15 – 1:30 pm Lunch (provided for participants)

Venue: Old Arts Lounge

1:30 – 3:15 Panel III (closed): Settler Politics and Creative Labour

Venue: University Senate Chamber

Chair: Shaista Patel

  • Erin Morton (University of New Brunswick) Unsettling Creative Labour in Canada: The Myth of the White Proletariat under Treaty Six

Assigned Discussant: Geraldine Pratt

  • Nishant Upadhyay (Northern Arizona University) “Can you get more American than Native American?”: Drag Creativity and (Racialized) Patriots Playing Natives

Assigned Discussant: Kyle T. Mays 

  • Kyle T. Mays (University of North Carolina) Reclaiming Waawayeyaattnong (Detroit): Indigeneity, Hip Hop, and Settler Colonialism in the Motor City

Assigned Discussant: Dia Da Costa

3:15 – 3:30 Coffee Break (in foyer outside Senate Chamber)

3:30 – 5:00 Graduate Student Session: Q&A with scholars 

Venue: University Senate Chamber

Moderator: Alex Da Costa

5-7 Break 

7 pm Dinner for Workshop Participants


DAY 2: FRIDAY APRIL 28

9:30-10am Breakfast (provided for participants)

10:00-11:30 Panel IV (Closed) Reading Violence, Creative Visions, Transnational Histories

Venue: University Senate Chamber

Chair: Kyle T. Mays 

  • Shaista Aziz Patel (University of Toronto) The “Indianness” of the “Indian Queen”: Reading for the History of the Present

Assigned Discussant: Kim Tallbear

Assigned Discussant: Sourayan Mookerjea

  • Deepti Misri (University of Colorado, Boulder) Performing Humanity: Violence and Visuality in Kashmir 

Assigned Discussant: Shaista Aziz Patel

11:45 – 12:45 Lunch (provided for participants)

Venue: Old Arts Lounge

1:00-2:45 Public Panel I: Politicizing Creative Economy

Venue: Education Centre North Room 2-115

Live Stream Link: https://connect.srv.ualberta.ca/r3m3gz3npf0/

Opening remarks: Dia Da Costa (University of Alberta) and Alex Da Costa (University of Alberta)

Chair: Susan Cahill

  • John F. Collins (Queen’s College, City University of New York) What is it that Data Do? Ethnographic Paths into Cultural Production and Bureaucratic Knowledge in a Brazilian World Heritage Site
  • Sourayan Mookerjea (University of Alberta) Utopian Circles of the Creative Economy: Subaltern Counter-environments of the Internet of Things
  • Dia Da Costa (University of Alberta) Eating Heritage

2:45-3:00 Coffee Break (outside Education Centre North Room 2-115)

3:00-4:45 Public Panel II Reimagining Relations

Venue: Education Centre North Room 2-115

Live Stream Link: https://connect.srv.ualberta.ca/r3m3gz3npf0/

Chair: Erin Morton

  • Kim Tallbear (University of Alberta, Sisseton-Wahpeton Oyate) American Dreaming is White Possessiveness
  • Geraldine Pratt (University of British Columbia) Tlingipino Bingo! And other Futures
  • Travis Wysote (Concordia University, Listuguj Mi’gmaq) “Don’t Touch Me. I’m Sovereign!”: Grounding Sovereignty with Ceremonies of Refusal

5:00-6:00 Reception (outside Education Centre North Room 2-115)

6:45pm – Dinner (Provided for Participants)


DAY 3: SATURDAY APRIL 29

9:30-10am Breakfast (provided for participants)

10-12pm  Panel V (closed): Resilience and Generative Politics 

Venue: Education Centre North 4th Floor Lounge

Chair: Nishant Upadhyay

  • Alexandre Da Costa (University of Alberta) The work of anti-racist activism in the Brazilian pluricultural state

Assigned Discussant: Meaghan Frauts

  • Meaghan Frauts (Queen’s University) Resilience and the Creative Economy in Jamaica

Assigned Discussant: Susan Cahill

  • Natalie Loveless (University of Alberta) Measuring Incompatibilities: Impact Metrics Across Disciplinary Divides

Assigned Discussant: Erin Morton

  • Susan Cahill (University of Calgary) Embodied Encounters and Practical Aesthetics: The Art of Surveillance in post-9/11 Canada

Assigned Discussant: Natalie Loveless

12:00 – 2:00pm Working Lunch (provided for participants) and closing remarks

Venue: Education Centre North 4th Floor Lounge